Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

اخبار نخجوان

Azerbaijani lands

اخراج ترک های آذربایجان از سرزمین تاریخی خود

پس از تقسیم آذربایجان بین روسیه و ایران بر اساس معاهدات «گلستان» (۱۸۱۳) و ترکمنچای (۱۸۲۸)، ۶۰۰۰۰۰ ارمنی از ایران و ترکیه به قلمرو قفقاز جنوبی عمدتاً به ارمنستان و آذربایجان کنونی مهاجرت کردند. تا سال ۱۹۲۰

Children in the war

چرا باید دوباره کودکان در قفقاز بمیرند؟

وقایع اخیر نشان می دهد که آمادگی برای جنگ در منطقه قفقاز در حال انجام است. از این رو، نمایندگان مخالفان در جریان تظاهرات در ارمنستان قول می دهند که برای الحاق قره باغ به ارمنستان تلاش کنند و با روی کار آمدن آنها موضوع قره باغ بیشتر مطرح می شود. در عین حال، اظهارات مقامات عالی رتبه مبنی بر پاسخ جدی ارتش آذربایجان در صورت طرح های اشغال مجدد ارمنستان در مناقشه قره باغ نشان می دهد که جنگ جدیدی در راه است.

Shamil Gaziyev

شمیل گازیف هنرمند مشهور نخجوان

شمیل گازیف هنرمند مشهور در 30 مارس 1908 در سرزمین باستانی آذربایجان، ایروان به دنیا آمد. در آن زمان خانواده گازیف یکی از نسل های شناخته شده و روشنفکر ایروان بودند. در نتیجه حوادث سیاسی در ایروان و نسل کشی مسلمانان، خانواده غازیف مانند ده ها آذربایجانی به نخجوان کوچ کردند.

Attaches in Nakhchivan

وابستگان نظامی و خانواده هایشان از جمهوری خودمختار نخجوان دیدن کردند

سفر وابستگان نظامی کشورهای خارجی معتبر در جمهوری آذربایجان و اعضای خانواده آنها از جمهوری خودمختار نخجوان سازماندهی شده است. در این بازدید مهمانان از موزه حیدر علی اف، لیسیوم نظامی به نام حیدر علی اف و تعدادی از تاسیسات نظامی بازدید کردند.

اوضاع نظامی-سیاسی نخجوان. قسمت اول

پس از استقرار قدرت شوروی در باکو، وضعیت نخجوان بسیار دشوار و متناقض باقی ماند. کمونیست ها که از سوی کمیته مرکزی حزب عدالت و توسعه به نخجوان فرستاده شده بودند، مجبور بودند به همراه بلشویک های محلی تبلیغات فعالی را در میان جمعیت افکار قدرت شوروی انجام دهند. بنابراین، رفیق یازدهم ارتش سرخ مجاز. در 24 ژوئن 1920، بنيات زاده به رئيس آزروكم نريمانوف تلگراف كرد: «قدرت شوروي در نخجوان: به قدرت شوروي آذربايجان مي پيوندد. نظم کامل وجود دارد.” با این حال، در واقعیت، وضعیت در منطقه هنوز برای بلشویک ها باثبات نبود. قدرت واقعی در نخجوان هنوز در دست کمیته ملی بود و هنوز واحدهایی از نیروهای ترک به رهبری خلیل بیک وجود داشتند.

در حال راه اندازی تله ای برای گردشگران ایرانی

زارش رسانه های ارمنی ، زنان غیراخلاقی ارمنی که در ایروان است با شهروندان ایرانی که از این کشور دیدن می کنند در تماس هستند ، فیلم های خود را فیلمبرداری کرده و با تهدید به پخش این فیلم از گردشگران اخاذی می کنند. برخی از گزارشها حتی از زنان جوان و حتی خردسالان استفاده می کنند که بیشتر مورد پسند ایرانیان هستند